دوره‌های یک یا چند روزه‌ی سازه ماکارونی با هدف آشنایی دانش‌آموزان با رشته‌های مهندسی گوناگون و افزایش روحیه همکاری و اعتماد به نفس در دانش‌آموزان، در مراکز مختلف آموزشی مانند مدارس، پژوهش‌سراها، کانون‌های دانش آموزی و … برگزار می‌گردد که در نهایت پس از نیل به اهداف آموزشی و پژوهشی دانش‌آموزان توانایی شرکت در مسابقات منطقه‌ای، استانی و کشوری را خواهند داشت. دوره‌های یک روزه در گرایش سازه‌ی فشاری و دوره‌های چند روزه در گرایش‌های سازه فشاری و سازه راندمانی و سازه‌ی سبک برگزار می‌گردد. دانش‌آموزان ضمن یادگیری مفاهیم پایه ی علم سازه، به یادگیری فنون ساخت سازه‌های گوناگون می‌پردازند و در این حین طراحی سازه‌ها به وسیله نرم‌افزارهای مهندسی را نیز فرا خواهند گرفت.

سازه‌های ماکارونی یکی از شاخه‌های جذاب بین پروژه‌های دانش‌آموزی می‌باشد که تلفیقی از علوم فنی و مهندسی گوناگون مانند فیزیک ،ریاضی و هندسه می‌باشد. در این گرایش دانش‌آموزان به جای استفاده از فولاد و بتن جهت ساخت سازه، از ماکارونی به عنوان جایگزینی ارزان و با رفتاری شبیه، استفاده می‌کنند و سپس برای آزمایش طرح و قدرت ساخت، آن را بارگذاری کرده و راندمان حاصل از تقسیم وزن تحملی به وزن سازه را محاسبه می کنند. راندمان بیشتر نشان از توان بالاتر و برتری سازه دارد.
دوره‌های این شاخه در چند گرایش اصلی زیر برگزار می‌گردد:

سازه‌های فشاری : 
نوعی پل با دهانه کوتاه که اکثر اعضای آن در فشار می باشند. از مزیت‌های این رشته از مسابقات طراحی اعضای فشاری و بررسی پدیده کمانش در آنها می‌باشد.
دراین نوع از سازه‌های ماکارونی، هدف طراحی جرثقیل‌هایی است که بر روی برج‌های بلند به کار گرفته می‌شوند. این سازه‌ها باید قادر باشند با داشتن ارتفاع معین شعاع خاصی را تحت پوشش قرار دهند.

 

پل با بار متمرکز : 
این سازه از به هم پیوستن دو خرپای دوبعدی به وجود می آید و بارگذاری از وسط دهانه صورت می گیرد .این نوع پل هر سه نوع عضو فشاری ، کششی و خمشی را دارا می باشد .

 

پل با بار گسترده : 
پل به شکل ظاهری خرپا می‌باشد که بارگذاری به صورت گسترده و یکنواخت در تمام طول دهانه صورت می‌گیرد. در عمل می‌توان چنین فرض کرد که تمام وسایل نقلیه به دلیل ترافیک به صورت ثابت بر روی پل قرار گرفته‌اند‌.

 

پل با بار متحرک : 
این نوع از سازه ماکارونی در واقع پیشرفته‌ترین و کامل‌ترین حالت از سازه‌ها می‌باشد که در آن طراحان اقدام به طراحی یک پل واقعی می‌کنند. بار قرار گرفته بر روی پل به صورت متحرک می‌باشد که این امر با عبور دادن یک وسیله نقلیه کوچک با سرعت معین، که بر روی آن وزنه قرار داده می‌شود، صورت می‌گیرد.
Open chat
سوالی دارید؟ کلیک کنید.